PUCHACZ
W RUCHU
TO INICJATYWA ODNOSZĄCA SIĘ DO ŚWIATA
MĘSKICH FANTAZJI EROTYCZNYCH.
PYTAMY O WYOBRAŹNIĘ I PRAGNIENIA,
TOŻSAMOŚĆ I LĘKI, O MIŁOŚĆ I SEKS
WSPÓŁCZESNYCH MĘŻCZYZN W POLSCE.
Od fantazji zaczyna się proces pożądania i otwarcie ciała, to one tworzą niepowtarzalną mapę naszych pragnień i upodobań. Są drogowskazem przyjemności. Nie mają granic, ani zadań do spełnienia. Nikt ich nie kontroluje, nikomu nie można ich odebrać.
Fantazje erotyczne nie mają wieku, nie zależą od płci i orientacji, nie zależą od stanu posiadania, od sprawności i granic narzucanych w danej kulturze. Czasami wystawiają na próbę obraz samego siebie. Bywa, że zaskakują, są groźne lub niemożliwe do zrealizowania; albo przeciwnie - otwierają na nieznane rejony wewnętrznego świata emocji, tworzą dobro i pełnię, prowadzą do gotowej na szczęście, nieposkromionej i dzikiej wolności.
Czy tak myślą o tym mężczyźni? A może fantazje w męskiej perspektywie, to zupełnie inna sprawa: cel do spełnienia, fetysz do zrealizowania, jakieś zadanie. Czy mężczyźni fantazjują? O czym i jak? Czy mają na to czas i czy znają język, którym opisywali by świat erotycznych wyobrażeń. Czy seks w perspektywie męskości, to tylko działanie, cielesna satysfakcja, czy raczej przekraczanie granic, zdobywanie nowych, dalekich horyzontów? Projekt “Puchacz w ruchu” ma skupić się na zebraniu i analizie fantazji seksualnych polskich mężczyzn dzisiaj. Jakkolwiek wciąż żyjemy w świecie patriarchalnym, który jest “urządzony przez mężczyzn”, to jednak warto zastanowić się, czy to, co uznajemy za oczywiste, takim jest: czy mężczyźni wychodzą poza zasady ustalane przez siebie, czy marzą o niemożliwym, czy przeciwnie - są zachowawczy, zduszeni własnymi normami. Wydaje się, że mężczyźni nie muszą dziś realizować modelu “męskości hegemonicznej” - opresyjnej, chłodnej, wykalkulowanej i groźnej dla wszystkich. Mogą poszukiwać własnej, autentycznej i indywidualnie opisanej tożsamość. Czy nie boją się różnorodności, czy mają odwagę być sobą? Jeśli opowiadają swoją historię na nowo, to z pewnością poszukują też nowych sposobów ekspresji seksualnej. O czym marzą? Kim są?
Zespół pracujący nad koncepcją pomysłu:
Alicja Długołęcka, Marcin Cecko, Krzysztof Pacewicz, Remigiusz Ryziński, Aleksandra Hirszfeld
Projekt w trakcie realizacji…