Lipa w cukrze

Cunning stuns

Gdy w roku 2017 wydałyśmy wraz z Agatą Nowicką Istotę, erotyczną powieść graficzną, poza dużą ilością miłych i wspierających opinii, pojawiły się również głosy krytyczne, w tym dwa bardzo ciekawe. Mianowicie przez niektórych nasze bohaterki zostały uznane za perwersyjne nimfomanki, bo wszystkie (patrz: 7) miały ochotę na seks (sic!) jak również fantazje przedstawione w komiksie zostały uznane za infantylne.
Wydało mi się to niezwykle interesujące i skłoniło do następującej refleksji: w Polsce nadal mamy ogromny problem z akceptowaniem pożądania kobiecego, jak również borykamy się z akceptowaniem cudzych i własnych fantazji erotycznych.
Pomyślałam wtedy, że świetnie byłoby namówić Polki, by z własnej perspektywy opowiedziały o fantazjach, marzeniach erotycznych i by te opowieści po pierwsze stały się kolejnym głosem oswajania pożądania kobiecego w przestrzeni publicznej, a po drugie formą torowania otwartości w akceptacji cudzych, ale często też i własnych fantazji. Jednocześnie, jak zawsze marzyłam o tym, by te fantazje zostały użyte tak, jak to miało miejsce w "Istocie", w jakiejś wypowiedzi artystycznej, którą można byłoby w sposób intrygujący zaprezentować społeczeństwu. I tak się złożyło, że w grudniu 2018 roku spotkałyśmy się z Dorotą Glac z TERAZ POLIŻ, która po obejrzeniu „Żab” Borczucha oznajmiła mi że chciałaby, by w końcu powstał spektakl, który zająłby się sferą seksualną kobiet, a zwłaszcza matek, które w kulturze nadal są przeźroczyste w kontekście seksu. Stąd zrodził się pomysł na przeprowadzenie anonimowej ankiety w Internecie Fantazje Erotyczne Kobiet i na stworzenie performance „Lipa w cukrze”. Do pomysłu udało nam się przekonać dyrektorkę Karolinę Ochab z Nowego Teatru, jak również zaprosić wspaniałe twórczynie, twórców i badaczki, w tym reżyserkę teatralną Magdę Szpecht, Kamilę Worobiej - aktorkę TERAZ POLIŻ, aktorkę Nowego Teatru Jaśminę Polak, seksuolożki Alicję Długołęcką, Agatę Loewe, scenografkę Annę Met , muzyka Krzysztofa Kaliskiego, video twórcę Natana Berkowicza i fotografkę Alinę Gajdamowicz.

Badanie oraz performans powstały w ramach projektu „Matka się kocha” współfinansowanego przez m.st. Warszawa.

The „Cunning stuns” performance is a part of the "Erotic fantasies of Women” initiative created by Aleksandra Hirszfeld and the TERAZ POLIŻ female theatrical group. This project is composed both of a performative and a research part inspired by a collection of contemporary female sexual fantasies.

This project is my response to the critic after publishing
Istota/The Being - the first erotic graphic novel created entirely by women artists.

For several months we collected voices of those who identify themselves as women. We asked not only about dreams connected to sex but also about the meaning of the physical closeness in human life. These subjective stories about sex have the power of freeing people from stereotypes. We studied what usually remains hidden. We wanted to create a space of freedom of speech and a community of women from different ages, with different experience, different social status and education. We wanted to repeat the gesture of Nancy Friday form 1973 when she wrote “ My secret Garden” and create a contemporary map of erotic desire in both theatrical and research language.

Both the performative and the research parts of the project where made thanks to collaboration with sexologists Alicja Długołecka and Agata Loewe.

Fantazje są demokratyczne- nie mają wieku, sprawności i granic. Czasami są konfrontacją z samą sobą,kiedy zaskakują i są niemożliwe do zrealizowania- nie muszą, bo są drogowskazem. Są nieskończone w swojej różnorodności. Bywają dosłowne, zbudowane na zasłyszanych historiach i napotkanych obrazach, czasami są intensywnym wspomnieniem lub dokończeniem historii, która pozostała otwarta, ale też bywają całkowicie abstrakcyjne, zawieszone w symbolach, metaforach, mitach- nieuchwytne,nieprzetłumaczalne, wypełnione zmysłowymi obietnicami.

Przez kilka miesięcy kolekcjonowałyśmy głosy tych, którzy utożsamiają się z kobiecością; pytałyśmy nie tylko o marzenia związane z seksem ale również o znaczenie fizycznej bliskości w życiu człowieka. Te subiektywne opowieści o seksie mają moc uwalniania od stereotypów. Badałyśmy to, co zazwyczaj pozostaje ukryte. Chciałyśmy stworzyć przestrzeń wolności wypowiedzi i wspólnoty między kobietami w różnym wieku, o różnym doświadczeniu, statusie czy wykształceniu. Powtórzyłyśmy gest, którego dokonała Nancy Friday w 1973 roku, pisząc “My Secret Garden”, by nakreślić współczesną mapę pragnień erotycznych i znaleźć pasującego do nich języka teatralnego.

Aleksandra Hirszfeld & TERAZ POLIŻ


Reżyseria: Magda Szpecht
Dramaturgia: Aleksandra Hirszfeld
Obsada: Dorota Glac (TERAZ POLIŻ), Jaśmina Polak, Kamila Worobiej (TERAZ POLIŻ)
Scenografia: Anna Met
Opracowanie muzyczne: Krzysztof Kaliski
Video: Natan Borkowicz
Fotografia: Alina Gajdamowicz
Praca badawcza: Alicja Długołęcka, Aleksandra Hirszfeld, Agata Loewe
Produkcja: TERAZ POLIŻ
Partner: Nowy Teatr: Olga DrygasBartek Bartosz
Dofinansowano ze środków m.st. Warszawy


Directing: Magda Szpecht
Dramaturgy: Aleksandra Hirszfeld
Cast: Dorota Glac (TERAZ POLIŻ), Jaśmina Polak, Kamila Worobiej (TERAZ POLIŻ)
Scenography: Anna Met
Music: Krzysztof Kaliski
Video: Natan Borkowicz
Photography: Alina Gajdamowicz
Reaserch: Alicja Długołęcka, Aleksandra Hirszfeld, Agata Loewe
Production: TERAZ POLIŻ
Partner: Nowy Teatr: Olga DrygasBartek Bartosz
Co-financed by the capital city of Of Warsaw

Previous
Previous

Generation of The Future. Visual Essay

Next
Next

Information Absorber